Kenttälaitteet

Pinnanmittaukset

Tuotteet | Kenttälaitteet | Pinnanmittaukset

Kontram on Suomen johtava pinnanmittauslaitteiden ja -ratkaisujen toimittaja. Tarjoamme asiakkaillemme laadukkaita, luotettavia ja innovatiivisia pinnanmittausjärjestelmiä erilaisiin sovelluksiin ja olosuhteisiin. Olemme edustaneet saksalaista VEGA Grieshaber KG:ta, joka on maailmanlaajuinen markkinajohtaja pinnanmittausteknologiassa, jo vuodesta 1974.

Pinnanmittausperiaatteet

Pinnanmittaus on prosessiteollisuuden yleisimpiä mittauksia, jolla voidaan määrittää nesteen tai kiintoaineen pinnankorkeus säiliössä, siilossa tai muussa astiassa. Pinnanmittaus voi olla jatkuvaa tai katkaistua. Jatkuvassa pinnanmittauksessa saadaan tieto pinnankorkeudesta koko ajan, kun taas katkaisupinnanmittauksessa saadaan tieto vain silloin, kun pinta ylittää tai alittaa tietyn tason.

Pinnanmittaus voidaan toteuttaa eri periaatteilla, jotka soveltuvat eri sovelluksiin ja olosuhteisiin. Kontram tarjoaa seuraavia pinnanmittausperiaatteita:

  • Kapasitiivinen pinnanmittaus
  • Hydrostaattinen pinnanmittaus
  • Radiometrinen pinnanmittaus
  • Optinen pinnanmittaus
  • Ultraäänipinnanmittaus
  • Mikroaaltopinnanmittaus
Ladataan...

Kysy lisätietoja asiantuntijoiltamme

Eeli Anundi

Liiketoimintajohtaja

Puhelin 050 573 0752

eeli.anundi@kontram.fi

Janne Karvinen

Myynti

Etelä- ja Länsi-Suomi

Puhelin 050 518 9419

janne.karvinen@kontram.fi

Leevi Kormano

Myynti

Itä-Suomi

Puhelin 050 479 2029

leevi.kormano@kontram.fi

Miika Vesala

Myynti

Pohjois-Suomi

Puhelin 050 478 6638

miika.vesala@kontram.fi

Pauli Janatuinen

Avainasiakaspäällikkö

Voimalaitokset

Puhelin 050 594 4746

pauli.janatuinen@kontram.fi

Jouni Koukonen

Projektimyynti

Puhelin 040 041 6423

jouni.koukonen@kontram.fi

Matti Kitunen

Projektimyynti

Puhelin 040 719 9025

matti.kitunen@kontram.fi

Ville Pulkkinen

Myynti-insinööri

Puhelin 040 775 8813

ville.pulkkinen@kontram.fi

Jouni Helkala

Tekninen myynti-insinööri

Puhelin 050 328 4437

jouni.helkala@kontram.fi

Maunu Häkkinen

Sisämyynti

Puhelin 050 911 0915

maunu.hakkinen@kontram.fi